Karta Oferty 2018-01-26T08:36:13+00:00

Domy - obiekt stylowy, 235 m2, Legionowo

Domy - obiekt stylowy na sprzedaż, Legionowo

Cena: 1 800 000 PLN

7 660 PLN/m2

n-Expert nieruchomości
Tel.kom.: 694-193-898
expert1@nexpert.pl

Opis

Zabytkowa posiadłość "Willa Kozłówka" położona w ok. 1,5h parku z zabytkowymi, kilkusetletnimi drzewami- pomnikami przyrody.
Dom - 235m2 powierzchni. Posiada 7 pokoi, 2 hole, 2 łazienki, dwa kominki, 2 werandy.
Ogrzewany elektrycznie. Posiada bieżącą wodę i kanalizację.

Obecny stan willi można określić jako nawet dobry uwzględniając wiek i burzliwe losy. Zwłaszcza powojenne. Oczywiście, budynek kwalifikuje się do kompleksowego remontu. Właściciel, po odzyskaniu własności a nawet wcześniej, kiedy majątkiem po 1945 roku zarządzało Państwo, dbał o swoją własność przeprowadzając w miarę możliwości, systematycznie prace remontowo ? konserwatorskie, zabezpieczając dach, okna, ściany itp. Tak, że budynek obecnie nie jest wilgotny. Stropy i elementy konstrukcyjne są suche. Piwnica nie jest zagrzybiona.
Na elewacji budynku utrzymały się fragmenty ozdób drewnianych werand, gzymsów i plafonów.
Wewnątrz ostała się przepiękna stolarka drzwiowa, oryginalne szafy wnękowe i boazerie. Przepiękna łazienka z alabastrowymi płytkami,mozaiką marmurową i półkami . W części najstarszej willi, podpiwniczonej - łukowe, ceglane stropy są w naprawdę doskonałej kondycji.
Dom otacza zespół parkowy, obecnie o powierzchni ok. 1,5 h w którym znajdują się kilkusetletnie dęby, pomniki przyrody, pozostałości szpalerów krzewów, żywopłotów. Można odtworzyć jak było uprzednio gazony kwiatowe, oranżerię i fontanny.

Posiadłość "Willa Kozłówka" to najstarszy zabytek architektoniczny w Legionowie. Jego powstanie datuje się na rok 1887, kiedy to Władysław Kozłowski , dyrektor kolei Warszawsko - Wiedeńskiej, od nazwiska którego majątek nosi nazwę, zakupił od hrabiego Augusta Potockiego w 1886 r. 4 hektary ziemi. Pierwotnie, posiadłość składała się z piętrowej willi zbudowanej z modrzewia, stajni, powozowni i mieszkań dla służby. W 1889r posiadłość odkupiła rodzina Trepków i powiększyła budynek willi poprzez dobudowanie murowanego, parterowego skrzydła od strony północno wschodniej. Kolejnymi właścicielami była rodzina Nagórków od których to w 1916 roku odkupili majątek dziadkowie obecnych właścicieli.
W czasie II wojny światowej ówczesny właściciel aktywnie działał w konspiracji, wykorzystując majątek jako magazyn sprzętu radiowego i składnice meldunkową. Po wojnie majątek odebrano rodzinie. W czasach PRL, przez wiele lat zabytek był wykorzystywany jako mieszkania komunalne, magazyn złomu. Był dewastowany i rozkradany. W 1975 został nawet zakwalifikowany do rozbiórki, po czym dwa lata później staraniami rodziny wpisany do rejestru zabytków. Ten okres najbardziej odbił się na stanie technicznym i wizualnym posiadłości. Prawowity właściciel kilkadziesiąt lat walczył o odzyskanie swojej własności aby w końcu w 1988r odzyskać majątek.


Nieruchomość jest pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Nie podlega podatkowi od nieruchomości, ponieważ jest budynkiem zabytkowym.
Oferta biura: www.nexpert.pl

Szczegóły

Numer oferty 10810735
Typ oferty Domy - obiekt stylowy
Rodzaj transakcji Sprzedaż
Cena 1 800 000 PLN
Cena za m2 7 660 PLN
Liczba pokoi 7
Piętro Parter
Liczba pięter 1
Powierzchnia 235 m2
Powierzchnia działki 14 750 m2
Miejscowość Legionowo
Województwo MAZOWIECKIE
Powiat legionowski
Gmina Legionowo
Rok budowy 1887